Na forum Wyborczej wątek pt. „Stare dziady”. 34-letnia użytkowniczka portalu randkowego zżyma się, że zaczepił ją o piętnaście lat starszy facet – w jej odczuciu stary dziad.

I rozumiem ją, i nie. Zwykle świadomie wybierałam mężczyzn starszych. Może to mój fetysz posiwiałych skroni, a może fiksacja na punkcie dojrzałości w ogóle, w tym niezwykle ważnej życiowej. Rówieśnicy – przynajmniej do mojej trzydziestki – byli mentalnie młodsi o co najmniej dekadę.

Podobnie mam z kobietami. Nie odnajduję się w gadkach-szmatkach, rozmowach o ciuchach, kosmetykach, do prawdziwie dobrego kontaktu potrzeba mi znacznie więcej. Dorastałam wśród znacznie starszych ludzi od siebie, z nimi łapałam relacje lepsze, dojrzalsze i bliższe moim potrzebom od rówieśniczych o niczym pogawędek.

Jest tylko jedno „ale”. Mężczyzna starszy ode mnie nie może wyglądać jak dziad. Kobiety w średnim wieku dobrze to rozumieją, bo dbają o siebie z podwójnym staraniem. Tylko bardzo młodym pasuje wszystko, nawet abnegacja. Później to, co nie przeszkadzało, gdy się miało 20 lat, zaczyna zwyczajnie razić, a nawet zniesmaczać.

Widziałam ostatnio w tv Johna Portera. Słuchałam z przyjemnością jego wypowiedzi, okraszonych sarkastycznym humorem. Patrzyłam na tego 61-latka, o szczupłej sylwetce, ubranego z nonszalanckim luzem, ale bez przekraczania granic dobrego smaku. I nie dziwię się dużo młodszej od niego partnerce, że chciała poznać go mocniej i bliżej, co im zresztą z powodzeniem wychodzi.

Starszy facet, ale nie dziad. Zakładając, że ma dobrze w głowie i w sercu, musi mieć jeszcze jakieś atrybuty ciała. Do dziś pamiętam zabawną scenkę w jednym z odcinków „Seksu w wielkim mieście”, kiedy to Samantha Jones, niepoprawna seksoholiczka, poszła do łóżka z mocno posuniętym w latach panem. I wszystko było świetnie do czasu, gdy zobaczyła swego lubego tyłem. Obwisłe pośladki tak mocno zraziły ją brakiem najmniejszej estetyki, że postanowiła od tej pory nie ulegać chwilowej fascynacji aż tak starymi facetami.